• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://twitter.com/ggacademia

                        (212) 607 30 88   (506) 027 19 66 
BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH. TURGUT ÖZAL BULVARI 54/O -ISTANBUL 

ggveteriner@gmail.com
G&G ACADEMIA'yı TAVSİYE ETMEK İSTERİM

Şok Dalga Terapisi

Vücut Dışı Şok Dalga Tedavisi
(Extracorporeal Shockwave Therapy)
(Yüksek Enerjili Ses Dalgaları)

Türkiye'de Küçük Hayvan Hekimliğinde İlk Merkez*


Bu yöntemin, insan tıbbında ortopedi, rehabilitasyon ve spor hekimliğinde yıllardır mükemmel sonuçlar verdiği iyi bilinmektedir.
Geçtiğimiz on yıl içerisinde şok dalga tedavisi yoğun olarak veteriner hekimlikte de kullanılır oldu. Tıbbi çalışmalar Şok Dalga tedavisinin etkili ve kansız bir tedavi olduğunu göstermektedir.
 şok dalga-shock wave gg veteriner

Yarış atları ve küçük hayvanlarda çoğunlukla ortopedik ve nörolojik durumlarda kullanılmaktadır.
 veteriner şok dalga tedavisi

Ana tıbbi etkileri:

Analjezik etkisi - Ağrı giderilmesi

Nosiseptif  sinir liflerinin inhibisyonu

Kas gerginliğini azalması

İyileşmenin Hızlanması

Yeniden damarlaşmanın uyarılması

Kollajen üretiminde artış

Yerel metabolizma ve mikrosirkülasyonda artış

Kireçlenmenin geriye emiliminde artış

Topallığı ve ağrısı olan köpekler için kansız bir tedavi seçeneği sunan Şok dalgası - ya da yüksek enerjili ses dalgaları teknolojisi vücut dışında ses dalgaları oluşturur. Belirli bir tedavi alanına ulaşan yüksek enerjili ses dalgaları - ayrıca sihirli mermi veya şok dalgaları da denir - yumuşak doku yoluyla istenilen derinliğe ulaşarak vücudun kendi tamir sistemini tetikler. Ultrason veya lazer ile kıyaslandığında, şok dalgaları daha fazla enerji çıkışı ve daha derin dokulara ulaşması nedeniyle iyileşme süresini azaltarak, hareketliliği en kısa zamanda artırmaktadır. Genellikle ilk 1-3 seanslık tedaviler sonrasında ağrıyı azalttığı kanıtlanmıştır.

Şok dalgası ameliyat için bir alternatif olarak kullanılabilir. Diğer yandan aynı zamanda ağrı kesicilerin ya da bir fizik-tedavi programının yerine de kullanılmaktadır. Köpeklerde aşağıdaki uygulamalar için faydalıdır:
 
  • Osteoartrit (6-12 ay iyileşme ve düşük NSAID kullanımı)
  • Ortak problemlerde (Kalça, dirsek ve omuz)
  • Kronik sırt ağrısı / Lumbosakral Hastalık (% 90 başarı oranları)
  • İyileşmeyen kemik kırıkları ya da kırığın iyileşmesini çabuklaştırma
  • Tendon / Bağ Yaralanmaları
  • Kronik Yaralar (Örneğin Lick Granuloma-Yalamaya bağlı üreme)
Ortalama bir tedavi genellikle toplam 5-10 dakika sürer; uygulanması nispeten hızlı ve kolaydır. Ses enerjisi uyguladığımız için; etki de derin olduğundan köpeklerde bazen sedasyon gerekebilmektedir. Köpeğin tedavi alanının hazırlanması ve ses iletimini sağlamak için az da olsa bölgenin tıraş edilmesi gerekir. Bir iletken jel şok dalgası aplikatöründe kullanılır ve ilgili bölge ile çevresindeki doku üzerinde sürekli hareket ettirilerek tedavi yapılır.
Özelleştirilmiş tedavi başlıkları sayesinde şok dalgaları farklı derinliklerde ve çeşitli enerji miktarlarında dokulara uygulanabilir.

Kansız tedavi

Şok dalga ile atlarda ve köpeklerde pek çok ortopedik ve nörolojik problemin kansız ve kısa sürede tedavi edilebilmesi artık mümkün. Sonuçlar hemen görülebilir niteliktedir; ancak biyolojik tepkilerin gerçekleşmesi zaman alır. Vücut etkili bir şekilde iyileşmek için yorucu ve yüksek aktivite gerektiren işlerden uzak durmalıdır. Bu nedenle atların ve köpeklerin birkaç gün yorucu olan aşırı aktivitelerden uzak tutulmalıdır. Ek seans probleme bağlı olarak 2-3 hafta sonra gerekli olabilir.

* 01.09.2015 tarihi itibarıyla yapılan araştırmada Türkiye'de veteriner hekimlikte küçük hayvanlarda bu tedaviyi uygulayan bir merkez saptanamamıştır. Bu nedenle bu uygulamayı yapan bir veteriner kliniği ya da hekimseniz bilgi vermeniz durumunda gerekli düzenleme yapılacaktır. (ggveteriner@gmail.com)