Posts Are Coming Soon
Stay tuned...

Köpeğim ideal kiloda mı?

Çoğunlukla bize klinikte çok sorulan sorulardan biridir bu soru. Her köpek ırkının belirli ideal kiloları bilinmesine karşın aslına bu sorunun cevabı genellenemez. Çünkü bireysel olarak değerlendirilmelidir. Sizin köpeğiniz aynı ırktaki başka bir köpeğe göre daha iri ya da daha kısa boylu olabilir. Dişi ve erkek arasında da aynı ırklar içinde farklılıklar görülebilir. Kaldı ki eğer köpeğiniz melezse nasıl standart bir kilodan bahsedebilirsiniz?

Bu nedenle biz klinik pratikte kilodan çok, vücüt skorlamasını kullanıyoruz ve buna göre köpeğinizin ideal kiloda olup olmadığını söylüyoruz.

Tabloda görüldüğü gibi skor 5'in altına doğru indikçe ideal kilonun altı, 5'in üstüne çıktıkça ideal kilonun üstü kabul edilir. Yani obeziteye doğru bir gidiştir bu. Aslında en kolay değerlendirme aşağıdaki şekilde yapılabilir:

Yukarıdan baktığınızda köpeğinizin beli yandaki resimdeki gibi ince olmalı ve kalça kemiği çıkıntısı ile kaburgalarını görmemeniz, ama elinizi koyduğunuzda bastırmadan hissedebilmeniz gerekir. Yine göğüs duvarı kavsi karına doğru yukarıya çıkmalıdır, yani göbek olmamalıdır. Bu durumda köpeğiniz ideal kilosunda sayılır. Bu köpeğin vücüt skoru 5'tir.

Eğer köpeğinizin kaburgalarını, kemik çıkıntılarını dışarıdan görüyorsanız bel ince, karın neredeyse yok gibi içeri kavisli ise bu köpek kaşektik sayılır. Vücut skoru 3 ve zayıflığın derecesine göre bunun altındadır.

Köpeğinizin beli ince ama kalça kemik çıkıntısını, kaburgalarını hissetmek için elinizi bastırmanız gerekiyorsa; hatta elinizle bastırsanız da hissedemiyorsanız o zaman köpeğiniz kilolou ve derecesine göre obez sayılır. Vücut skoru 7'nin üstündedir.

Yandaki resimde gördüğümüz köpek artık 8.skordadır ve obezdir. Bu da köpeğin yaşam süresinin neredeyse %50'den fazla kısalacağını gösterir. Bunun yanında kalan yaşamında pek çok kronik hastalıkla boğuşup, düşük bir yaşam kalitesi ile bu süreyi tamamlayacağı anlamına gelir.

Bu durumun altında pek çok faktör olabilir. Özellikle günlük yemek miktarının azaltılmasına rağmen kilo sorunu devam ediyorsa mutlaka gerekli mauyenelerin yapılması, altında yatan nedenlerin bulunarak kilo kontrolünün sağlanması gerekir.
27 görüntüleme0 yorum

İletişim

Telefon

+90 212 607 30 88

0506 027 19 66

Email

Çalışma Saatleri

Ptesi-Ctesi: 9.30-17.00

Pazar günü kapalıdır.

Adres 

Bahçeşehir 2. kısım mah. Kocatepe cad. No:54/O İstanbul

  • G&G Academia
  • Instagram
  • White YouTube Icon
  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon

Sitemizden izinsiz alınan içerik ve görseller ile ilgili yasal haklar kullanılacaktır.
Gülanber Vet.Sağ.Hiz.Ltd Şti. © 2020 - 2030 Tüm Hakları Saklıdır.