top of page

Vegan Mamalar, Et Bazlı Köpek Mamasına Karşı


Anket, beslenme açısından sağlıklı bir vegan diyetini destekleyebilir

İngiltere'de 2500'den fazla köpek sahibine yakın zamanda yapılan bir anket ile köpek beslenmesi ve sağlık sonuçları arasındaki bağlantıları araştırıldı. Sonuçlar, beslenme açısından sağlıklı vegan diyetlerin, geleneksel veya çiğ et bazlı diyetlerden daha sağlıklı ve daha az tehlikeli olabileceğini göstermektedir. Alternatif evcil hayvan maması, çevresel sürdürülebilirlik ve evcil hayvan maması olarak kullanılan hayvanların refahı ile ilgili faydalar sunabilir. Bununla birlikte, birçok insan, bunların evcil hayvanların refahını tehlikeye atabileceğinden endişe duyuyor. İngiltere ve Avustralyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip, evcil hayvanlarının diyetine karar veren 2.596 köpek sahibiyle anket yaptı. Diyet seçerken evcil hayvan sağlığının önemli bir faktör olduğunu ve sahiplerinin çoğunun geleneksel et (1.370 = %54), bazılarının çiğ et (830 = %33) ve birkaçının vegan (336 = %13) beslediğini buldular. En az bir yıl süreyle yedi genel hastalık göstergesini incelediler.

Bunlar: fazla sayıda veteriner klinik ziyareti, ilaç kullanımı, vegan veya et bazlı bir diyette ilk kullanım sonrası reçete diyetine geçme, hasta sahibinin görüşü ve sağlık durumuna ilişkin tahmini, veteriner görüşü, hasta köpeklerin yüzdesi ve hasta köpek başına sağlık bozukluklarının sayısı.

Geleneksel diyetlerle beslenen köpeklerin, diğer iki diyetten herhangi biriyle beslenenlerden daha kötü durumda olduğu görüldü. Çiğ etle beslenen köpeklerin, vegan diyetlerle beslenenlere göre marjinal olarak daha iyi olduğu görüldü. Bununla birlikte, bu sonuçlar, ortalama yaştaki istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar nedeniyle çarpıtılmış olabilir. Çiğ etle beslenen köpekler daha gençti, bu da muhtemelen sağlık sonuçlarını iyileştirdikleri anlamına geliyor. Araştırmacılar ayrıca, öngörülen veteriner kriterlerine dayanarak 22 spesifik sağlık bozukluğunun yaygınlığını da değerlendirdiler. Sağlık bozukluklarından muzdarip olduğu düşünülen her bir diyet grubundaki köpeklerin yüzdeleri %49 (geleneksel et), %43 (çiğ et) ve %36 (vegan) idi. Çiğ etle beslenen köpeklerin veteriner hekime götürülme olasılığı daha düşüktü. Bunun daha sağlıklı oldukları için mi yoksa çiğ et diyeti yapan köpek sahiplerinin veteriner tavsiyesi isteme olasılıklarının daha düşük olduğu için mi olduğu konusunda bazı varsayımlar var. Çiğ et veya vegan beslenmenin daha iyi köpek sağlığı sonuçlarıyla ilişkili olup olmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Araştırmacılar, hem bu hem de önceki bulguların ışığında, beslenme açısından sağlam bir vegan diyetinin aslında köpekler için en sağlıklı ve en az tehlikeli seçim olabileceğini öne sürüyorlar.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page