top of page

Kedi ve Köpeklerde Manyetik Alan Tedavisi

Merkezimizde LEVEL Health Waves manyetik alan terapi cihazı ile BIREGS PROTOFIELD taşınabilir manyetik alan terapi cihazları kullanılmaktadır.

Veteriner hekimlikte manyetik alan tedavisi hakkında detaylı bilgi vermek ve sizlere tanıtmak istiyoruz. Günümüzde pek çok elektromanyetik etki altında kalmamız bizleri ve tabii ki birlikte yaşadığımız evcil hayvanları da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak magnetoterapi ile mümkün olabilmektedir. 

Magnetoterapi, doğal ve hassas bir tedavi şekli olan manyetik alan etkileşimine dayanan yani girişimsel olmayan fiziksel bir tedavi metodudur. Pulsatif magnetik alan vücut dokularını uygun bir şekilde etkileyerek hücre zarlarının geçirgenliğini arttırır. Bu doğal metod aynı anda bir çok hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

MANYETİK ALAN TERAPİNİN ETKİSİ NEDİR :

 • Vejetatif sinir sisteminde düzenleyici

 • Kemik, kıkırdak, kas ve kan hücrelerinin uyarılması,

 • Sinirlerde onarım,

 • Yaraların iyileşmesi,

 • Ağrıların hafifletilmesi,

 • Metabolizma durumunun iyileştirilmesi, - Daha iyi dolaşım ve madde alışverişi yoluuyla daha iyi boşaltım,

 • Makrofajların aaktifleştirilmesi(Bağışıklıksistemi fagosit hücreleri)

 • Adrenalin,noradrenalinn,serotonin(stres hormonları) reseptörlerinin hassasiyetinin azaltılması ve böylece stres,depresyon ve anksietenin azaltılması,

 • Barsakta plexus myentericusun düzenlenmesi ve böylece sindirim işlevinin düzenlenmesi,

 • İmmun sistemin ((bağışıklık sistemi) güçlendirilmesi,

 • Daha iyi metabolizma ve daha iyi kan dolaşımı sayesinde alınan ilaçlarda iyi etki

 • Kalp çarpmasının normalleştirilmesi,

 • Solunum kaslarının daha iyi çalışması sayesinde solunum hacminin arttırılması,

Tedavide oldukça geniş bir uygulama alanı olması, kolay uygulanabilirliği, doğal bir metod oluşu ve yan etkisi olmaması, magnetoterapiyi oldukça önemli kılmaktadır. Yer kabuğunun doğal bir magnetizması vardır. Bu magnetik etkileşim hücre zarlarında madde alışverişlerini mümkün kılar. Böylece bir fabrika gibi çalışan hücrenin, atık maddeleri ve toksinleri bünyesinden uzaklaştırarak su, besin maddeleri,oksijen ve gerekli mineralleri alarak işlevinin uygun bir seyirde ve canlılık içinde sürdürmesi mümkün olmaktadır. İlk defa uzaya astronotlar gönderildiği dönemde,uzay koşullarında manyetik alan "sıfır" olduğu için bu hücre zar transferleri de gerçekleşemeyeceği için hayatla bağdaşmayan bu sorunu çözümlemek amacıyla suni manyetik alan veren bu sistem üretilmiştir.

   

Yerkabuğunun doğal magnetizmasından en iyi şekilde faydalanan kesimler, toprakla teması yoğun olan kırsal alan insanlarıdır. Daha uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarındaki gizem bu magnetik alan etkileşimi nedeniyle hücrelerin sürekli canlılık ve de fonksiyonel olmasında yatmaktadır. Tıpkı temiz ve berrak bir denizde yaşayan balıklar misali aktif bir seyir gösteren bu hücreler, doğanın sunduğu bu koruyucu ve doğal denge durumundan yararlanmaktadırlar. Teknolojiyle birlikte şehir hayatı, insanların toprakla temasını azalttığı gibi elektromanyetik kirlilik ortamı da bu doğal manyetik alanla olan temasları defektlere uğratmıştır. Kalp krizi yaşlarının 20'li yaşlara düşmesi, bağışıklık sistemlerinin çöküşü, sık hastalıklara maruz kalma, beyin kanamaları sıklıklarında artışlar ve de kanser olgularında görülen tırmanış bu nedenlerle ortaya çıkmıştır. Bu durum göz önüne alınarak ikiyüz bin insan üzerinde bu suni manyetik alan ile ilgili çalışmalar insan vücuduna ihtiyacı olan bu doğal manyetik alan tatbik edildiğinde bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendiği, enerji dengelerinin normal ve doğal sınırında tutulduğu, hücrelerin kirli ve bulanık denizdeki balıklar gibi fonksiyon görmekteyken, berrak ve temiz denizdeki balıklar misali bir canlılık kazandığı tespit edilmiş ve 1998 de modern tıp hizmetine sunulmuştur. Çağdaş klinik çalışmalar tedavide, magnetoterapinin pulsatif(nabızlı) yani ritmik dalgalanımlar halinde manyetik alan oluşturan şeklinin kullanımı gerekliliğini de ortaya çıkarmıştır. Yer kabuğunun statik magnetizmasından daha da etkin olan pulsatif magnetik alan, hücre zar hareket periodisitesi ile daha uygun bir etkileşim oluşturmaktadır. Bu pulsatif (nabızlı) magnetik alan tedavisi, insan organizmasında moleküler,  hücresel ve sistemler (sindirim sistemi, sinir sistemi gibi) seviyesinde karmaşık biofiziksel işlemlerin oluşmasını uyarır.

 

Laboratuar deneyleri ve klinik deneyimler pulsatif magnetik alanın vücutta şu etki ve mekanizmalara neden olduğu sonuçlarını ortaya koymuştur: damarları genişleterek kan akışkanlığının düzenlenmesi, ağrı kesici aktivite, antiinflamatuar (iltihap kurutucu) aktivite, spasm çözücü, iyileşme hızlandırıcı, ödem çözücü, hormonal ve enzimatik süreçleri düzenleyici etki, hücre zarlarında metabolik transferler ve hücre zarının fonksiyonlarının aktivasyonu, hücrelerin solunumlarının aktivasyonu (oksijen girişi, karbondioksit çıkışı)...

Herhangi bir hastalık, nitelik ve lokalizasyonu ne olursa olsun bölgesel veya genel olarak enerji eksikliğinden sonra meydana gelmektedir ve mevcut hastalık, enerji durumunun iyileştirilmesi veya normal düzeye getirilmesi halinde de ortadan kalkmaktadır. Bu pasif kalan vücudu geçici yöntemlerle manipule etmek değil, aksine kendisine yardımcı olabilmesi için yapılan gerçek bir yardımdır. Böylece vücudun kendisine ait iyileştirme gücüne bütünüyle yeniden etkinleşme olanağı verilmektedir.

Elektrosmog adı verilen teknolojinin beraberinde getirdiği elektromanyetik kirlenme, insan sağlığını tehdit eden ciddi unsurlardan birisidir. Yüksek gerilim hatlarından cep telefonu dalgalarına, radyo ve tv dalgalarından ev ve iş yerlerindeki bilgisayar ve elektrikli diğer eşyaların yaydığı elektromanyetik dalgalara kadar, maruz bulunulan elektromanyetik kirlenme sosyal yaşam ortamında hemen heryerde sağlıksız bir atmosfer yaratmaktadır. Magnetoterapi teknolojinin beraberinde getirdiği bu elektromanyetik kirlenme ortamının insan vücudunda oluşturduğu zararlı etkileri ortadan kaldırarak doğal ve kirlilikten arındırılmış bir ortam koşulu oluşturur.

 

Tüm bu etkilerinin yanında, magnetoterapi, etki mekanizmalarının da bir sonucu olarak günlük zindelik, cinsel fonksiyonlarda performans artışı,  bedensel faaliyetlerde aktivite artışı, entelektüel kapasitede artış,unutkanlığın giderilmesi, uyku düzeninin sağlanması ile insan vücudunun üst düzey bir biyoritme ulaşmasını teşvik eder. Bu etkinliği nedeniyle magnetoterapi, sporcu performansının artışı, tatil beldelerinde ve turistik çerçevede dinlenmenin optimum şekilde sağlanması, iş yerlerinde verim artışı, eğitimde öğrencilerin öğrenme kapasitelerinin arttırılması, yoğun iş temposunun gerektirdiği enerji ihtiyacının sağlanması, depresyon ve stresin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve geniş yelpazede bir çok hastalığı aynı anda tedavi edebilmesi gibi amaçlarla yaygın olarak kullanım alanına girmiştir.

Magnetoterapi ilk önce astronotlar üzerinde uzayda kullanılmıştır. Daha sonra 200.000 insan üzerinde yapılan klinik deneyler neticesinde tıp hizmetine sunulmuştur.

bottom of page