top of page

Hayvanlarda Akupunktur

   Akupunktur yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip, bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Gerek insan gerekse hayvanların tedavisinde başarıyla kullanılan akupunktur Geleneksel Çin Tıbbının bir parçasıdır. Akupunkturun yanı sıra Geleneksel Çin Tıbbı (GÇT) içerisindeki Herbal Terapi, Tui-na (GÇT Fizik-Tedavi Tekniği), GÇT Gıda Terapisi ile birlikte kullanılarak özellikle kronik problemlerde, Batı Tıbbı ile sonuç alınamıyan hastalıklarda yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Kliniğimizde 20 yıldan fazla bir süredir pek çok hastada aldığımız iyi sonuçlar ve deneyimlerle başka hastalara da şifa olmaya devam ediyoruz. Acısız, yan etkisi olmayan ve diğer tedavilerle kombine de edilebilen akupunkturu pek çok hastalıkta özellikle de kronik hastalıklarda öneriyor ve kullanıyoruz.       

Akupunktur vücuttaki özel noktalara iğnelerin batırılarak o noktadaki sinirlerin uyarılmasıyla yapılmaktadır. Bu özel noktalar vücutta biyokimyasal ve fizyolojik reaksiyonları arttırabilecek yeteneğe sahiptirler. Akupunktur her derde deva değildir. Ancak yerinde kullanıldığında akupunktur tedavilerinden çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Akupunktur bazen tek başına tedavide kullanılırken, bazen de klasik bir tedavinin ya da bir kemoterapinin yan etkilerini önlemek için tamamlayıcı olarak integratif tıp şeklinde kulanılmaktadır. Özellikle batı tıbbı ekolünün çoğunlukla başarılı olamadığı kronik problemlerde akupunktur daha başarılı olmaktadır. 

Akupunktur Nedir?

Akupunktur noktaları vücuttaki diğer noktalara göre elektriksel direnci düşük alanlardır. Bu yüzden de nokta bulucu özel direnç ölçerler kullanılarak bu noktalar bulunabilmektedir. Akupunkturda derideki bir noktanın uyarılması ile çok uzaktaki bir organın nasıl tedavi edilebildiğine dair bir soru akla gelebiliyor. Kalp ağrısını omzunuzda ve sol kolunuzda yayılan bir ağrıyla hissedersiniz. Aynı şekilde bir sığır da, mide problemi varsa (örneğin midede yabancı cisim) sıklıkla ağrıyı göğüs kemiği bölgesinde hisseder. Bu örneklerdeki gibi uzakta yapılan bir uyarı sinir kollarıyla ilgili organa ulaşmaktadır. Akupunktur ilaçlı tedavi ile cerrahi müdahale arasında bir köprü gibidir. Batı ülkelerinde akupunktur genellikle ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı yada yan etkilerinin fazla olduğu alanlarda kullanılırken; doğu ülkelerinde, özellikle Çin'de öncelikle akupunktur tedavisi seçilmektedir. Akupunktur tedavileri sırasında hastalar çoğunlukla sakinleşirler ve hatta uyurlar.

Sonuç olarak akupunkturun yan etkilerinin olmaması ve ağrısız bir uygulama olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu tedavi yönteminin veteriner hekimlikte önemli olduğu görülmektedir.

akupunktur sırasında genellikle köpekler uyur
bottom of page