top of page

Kedi ve Köpeklerde Lazer Cerrahisi


LAZER CERRAHİSİNİN AVANTAJLARI NEDİR?

 

Daha Az Ağrı

Lazerde kesilen yerdeki sinir uçları tam olarak kapanır. Sinir doku suyunu kaybederek adeta uçları mühürlenerek açıkta kalmaz. Böylece kesi alanındak, sinir uçları açıkta kalmadığı için hasta ağrı duymaz. Örneğin jilet, cam, bıçak ile elimizi kestiğimizde ağrının fazla olması sinir uçlarının açıkta durduğu içindir. İşte bu durum lazer kesisinde yoktur.

 

Daha Az Kanama 

Operasyon sırasında lazerle kan damarlarının uçları yapışarak kapanmaktadır. Böylelikle operasyon daha çabuk ve kansız bitmektedir. Ayrıca diyod lazerin 980 nm'lik dalga boyu ile hemoglobin ve oksihemoglobine de afinitesi olması nedeniyle kanama karbondioksit lazere göre daha da az olmaktadır.
 

Daha Az Yangı

Operasyon sırasında Lazer ışını dışında dokulara fiziksel başka bir temas yoktur. Dokular hasar görmez, çevre dokularda ısınma ve yanma olmaz. Böylece operasyondan sonra dokularda şişme, ağrı, kızarıklık gibi yangı belirtileri görülmez.

 

Sterilizasyon

Kesilen dokularda suyun buharlaşması aynı zamanda bakteri ve virus gibi mikroorganzimaların da yok olmasına neden olur. Bu nedenle klasik operasyonlarda oluşabilecek enfeksiyonlar lazer cerrahisinde olmaz.

 

Hızlı İyileşme

Daha az kanama olması ve bunun yanısıra yangı belirtilerinin oluşmaması  sonucu daha hızlı bir iyileşme olur. Diyod lazerde iyileşme süresi normal kesi ve karbondioksit lazer kesisine göre de daha hızlıdır.

 

Kesinlik

Lazerin yönü ve gücü kontrol edilebilmektedir. Böylece çok ince doku katmanları kesinlikle sağlıklı çevre dokulara zarar vermeden uzaklaştırılabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda Karbondioksit lazer ile ulaşılamayan bölgelere diyod lazerin fiberoptik yapısı sayesinde ulaşmak da mümkün olmaktadır. Böylece endoskop ile burun boşluğu, kulak, karın boşluğu gibi alanlarda çalışılabilmektedir. Disk fıtıklarında kesi yapmadan kansız olarak disk içine girilerek buharlaştırma; göz içindeki tümörlerin yokedilmesi gibi uygulamalarda da kesinlik sağlar.

Hangi Operasyonlarda Kullanılır ?

Deri Tümörleri, Ağız ve diş eti lezyonları, Ağız boşluğundaki tümörler, Estetik Rekonstruktif Cerrahi, Yumuşak Damak Sarkmaları, Ses Kordlarındaki Cerrahi işlemler, Larinksteki cerrahi işlemler, Burun rekonstruktif cerrahisi (burun kanatlarının açılması gibi), amputasyonlar, kuyruktaki cerrahi işlemler, Kısırlaştırma Operasyonları, Kulak Hematomları, Kulak Kanalı Operasyonları, Kulak Kanalı Tümörleri, Meme Tümörleri, Göz Kapağı Operasyonları (entropium, ektropium), Anal Bez ve Anal Kese Operasyonları, Perianal ve rektal tümörlerin buharlaştırılması, Perianal Bölge Cerrahisi, Tırnakların Kalıcı Olarak Yok Edilmesi, Egzotik Hayvanlarda apse, tümörlerin alınması, yumurtanın kalması, papağanlarda uçma tüylerinin kalıcı olarak kesimi, koloaka'daki cerrahi işlemler,vb.

LAZER CERRAHiSi iLE KANSIZ VE AĞRISIZ OPERASYONLAR..
 

2005 yılından bu yana G&G Academia bünyesindeki karbondioksit (CO2) Lazer ile pek çok cerrahi girişim artık kansız, ağrısız ve enfeksiyon riski olmaksızın gerçekleştirilmekte. Daha sonra cerrahi diyod lazeri de hizmete sokan merkezimiz lazer cerrahisinde veteriner hekimlikte liderliğini sürdürmektedir.

bottom of page