top of page

Köpeğiniz Renkleri Görebilir mi?

Köpeklerin hangi renkleri görüp göremediğine dair büyük bir EFSANE vardır ve o da...*KÖPEKLER SADECE SİYAH BEYAZ GÖRÜRLER


Buna uzun süre inanılıyordu, ancak bilim adamları bunun bir efsane olduğunu onayladılar.

Gözde, koni fotoreseptörleri renk algısını oluşturur. Köpeklerin gözlerinde bu koniler bulunduğundan, köpeğinizin aslında işe yarar bir renk görme düzeyi vardır.


Yalnızca siyah beyaz olarak gördüğü onaylanan bir hayvan var... ve o da vatoz balıkları. Çünkü vatozların gözlerinde koni yoktur.


KÖPEKLER HANGİ RENKLERİ GÖRÜR?

Köpeğiniz renkleri görse de gözleri insan gözleri gibi çalışmıyor.

Tam renkli görmek için insan gözünün kırmızı, mavi ve yeşil olmak üzere üç konisi vardır. Ama köpeğinizin gözlerinde sadece iki koni vardır: mavi ve sarı.

Buna dikromatik görme denir. Yanin köpeğiniz renkleri görebilmesine rağmen, onun algısı bir insanınkinden çok daha farklıdır.

En büyük fark, köpeklerin kırmızı ışığı işleyememeleridir, bu da onların belirli renkleri ayırt etmelerini zorlaştırabilir.

KÖPEKLER İÇİN EN İYİ RENKLER

Köpeklerin gözlerinde mavi ve sarı koniler bulunduğundan, köpeğiniz kırmızı ve yeşili ayırt edemez. Bu da, turuncu, pembe veya mor gibi renklerden herhangi birini içeren gölgeleri algılayamadığı anlamına gelir.

Ayrıca bu durum belki de neden pek çok köpek oyuncağının kırmızı olduğunu merak etmenize neden oluyor! Köpeğiniz yeşil çimenlerde kırmızı bir top görebilir mi?

Köpekler en iyi mavi, sarı ve gri tonlarını görürler. Bazı davranış testleri, kırmızıyı yeşilden ayırt etmekte zorlandıklarını ve bazen yeşili gri olarak algıladıklarını göstermiştir.

Yani sonuç olarak köpekler siyah ve beyazdan daha fazla renk görürler, ancak renk görmeleri kırmızı-yeşili ayırt edemeyen renk körü bir insanınkine benzer.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page