top of page

Köpeklerde Diz Kapağı (Patella) Çıkığı

Diz kapağı çıkığı terrier, yorkshire terrier, maltese terrier, dacshund gibi küçük ırklarda daha çok görülen bir problemdir. Diz kapağı hareket ettiği oluktan dışarıya dış veya iç yana doğru çıkar. Hareket halinde patellanın bu problemi topallık ya da ayağın tamamen askıya alınması ile sonuçlanır. Diz kapağı yerine oturduğunda ayak yeniden kullanılır ama bu askıya alma bir süre sonra tekrar görülür. Büyük ırk köpeklerde diz kapağı daha çok dışarı doğru çıkar, küçük ırklarda ise bu içe doğrudur. Erken teşhis ve tedavi yine önemlidir. Tedavisi çoğunlukla operatiftir. Merkezimizde çok kısa süren operatif girişimle pattela luksasyonları başarıyla tedavi edilmektedir. Ancak her patella luksasyonu operasyon olması gerekir gibi bir durum da yoktur.


Operasyonsuz Diz Kapağı Çıkığı Tedavisi var mı?

Genellikle operasyon gerektiren bu problem bazı çıkıklarda muayeneden sonra çıkık derecesine bağlı olarak aquapunktur, akupunktur, proloterapi ya da prolozon tedavileri ile operasyonsuz da tedavi edilebilmektedir. Bu tedaviler kliniğimizde uygulanmakta ve iyi sonuçlar alınmaktadır.

Proloterapi çok basit anlatımla uygulanan bölgede yangı oluşturarak iyileşme mekanizmasının uyarılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu yangının uyarılması belirli ilaçların karışımı ile ya da ozonun belirli konsantrasyonlarda kullanımı ile olur. Bu ilaç karışımı ya da ozon diz ekleminde proloterapi için uygun noktalara uygulanır. Ancak doğru yapılmadığı takdirde komplikasyonları olabilir. Bu yüzden çok iyi anatomi bilgisine dayanan ve steril koşullara uyulması gereken bir uygulamadır. Patella çıkıklarında operasyona alternatif kullanılabilmekte ve yaklaşık %80 oranında başarılı sonuçlar alınmaktadır.

1.402 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page