top of page

Veteriner Akupunktur Nedir ?

Akupunktur yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişe sahip, bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Gerek insan gerekse hayvanların tedavisinde başarıyla kullanılan akupunktur Geleneksel Çin Tıbbının bir parçasıdır. Akupunkturun yanı sıra Geleneksel Çin Tıbbı (GÇT) içerisindeki Herbal Terapi, Tui-na (GÇT Fizik-Tedavi Tekniği), GÇT Gıda Terapisi ile birlikte kullanılarak özellikle kronik problemlerde, Batı Tıbbı ile sonuç alınamıyan hastalıklarda yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Akupunktur vücuttaki özel noktalara iğnelerin batırılarak o noktadaki sinirlerin uyarılmasıyla yapılmaktadır. Bu özel noktalar vücutta biyokimyasal ve fizyolojik reaksiyonları arttırabilecek yeteneğe sahiptirler.

Akupunktur her derde deva değildir. Ancak yerinde kullanıldığında akupunktur tedavilerinden çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Akupunktur bazen tek başına tedavide kullanılırken, bazen de klasik bir tedavinin ya da bir kemoterapinin yan etkilerini önlemek için tamamlayıcı olarak integratif tıp şeklinde kulanılmaktadır. Özellikle batı tıbbı ekolünün çoğunlukla başarılı olamadığı kronik problemlerde akupunktur daha başarılı olmaktadır.

Akupunktur noktaları vücuttaki diğer noktalara göre elektriksel direnci düşük alanlardır. Bu yüzden de nokta bulucu özel direnç ölçerler kullanılarak bu noktalar bulunabilmektedir.

Akupunkturda derideki bir noktanın uyarılması ile çok uzaktaki bir organın nasıl tedavi edilebildiğine dair bir soru akla gelebiliyor. Kalp ağrısını omuzunuzda ve sol kolunuzda yayılan bir ağrıyla hissedersiniz. Aynı şekilde bir sığır da, mide problemi varsa (örneğin midede yabancı cisim) sıklıkla ağrıyı göğüs kemiği bölgesinde hisseder. Bu örneklerdeki gibi uzakta yapılan bir uyarı sinir kollarıyla ilgili organa ulaşmaktadır.

Akupunktur ilaçlı tedavi ile cerrahi müdahale arasında bir köprü gibidir. Batı ülkelerinde akupunktur genellikle ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı yada yan etkilerinin fazla olduğu alanlarda kullanılırken; doğu ülkelerinde, özellikle Çin'de öncelikle akupunktur tedavisi seçilmektedir. Akupunktur tedavileri sırasında hastalar çoğunlukla sakinleşirler ve hatta uyurlar.

Her ne olursa olsun akupunkturun yan etkilerinin ve ağrılı bir uygulama olmadığı gerçeğinden yola çıkarak bu tedavi yönteminin veteriner hekimlikte daha da fazla kullanılacağı aşikardır.


Sitemizden izinsiz alınan içerik ve görseller ile ilgili yasal haklar kullanılacaktır. Gülanber Vet.Sağ.Hiz.Ltd Şti. © 2010 - 2020 Tüm Hakları Saklıdır.

45 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page